test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

XV jubileuszowa EKOGALA w G2A Arena w Jasionce

Rozpoczęła się 15.edycja Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA. Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej – stacjonarnie w G2A Arena w Jasionce oraz online. W targach bierze udział 111 wystawców, w tym goście z Ukrainy, Węgier, Rumunii, Słowacji i Grecji, którzy przez dwa dni (11 i 12 grudnia) będą promować swoje wyroby i usługi.

Ekogala została oficjalnie otwarta przez marszałka województwa Władysława Ortyla i przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza. W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, współorganizatorów i partnerów. Obecni byli m.in.: podkarpaccy parlamentarzyści: Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch, wojewoda Ewa Leniart, wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, delegacja z Rumunii z regionu Maramuresz, a także przedstawiciele podkarpackich organizacji i instytucji.

Marszałek Ortyl mówił, że Ekogala to święto tych, którzy przez cały rok pracują na rzecz szeroko rozumianej żywności ekologicznej.

Celem Ekogali niezmiennie jest jak najlepsza, jak najefektywniejsza promocja producentów i produktów ekologicznych oraz tradycyjnych. Jako Podkarpacie przodujemy pod tym względem w kraju, mamy takich produktów aż 250 zarejestrowanych na liście, którą prowadzi ministerstwo rolnictwa – mówił marszałek.

Marszałek mówił też, że Ekogala skupia różne środowiska, pozwala poznać podkarpackie regionalne smaki, ale jest też miejscem, gdzie odbywają się poważne debaty dotyczące ekologicznej żywności.

Możemy być dumni z naszych producentów, którzy rejestrują ekologiczne produkty. I niech ta  zdrowa, ekologiczna żywność pozostanie cechą Podkarpacia – dodał marszałek.

O potencjale Podkarpacia, znanym dobrze w całym kraju, jakim jest ekologiczna żywność, mówili także posłowie.

Nasza żywność to wielka promocja Podkarpacia oraz tego, co dobre i pozytywne tutaj powstaje, a powstaje dużo dobrych rzeczy – mówił poseł Andrzej Szlachta. 

Województwo podkarpackie konsekwencje umacnia swoją pozycję lidera wśród regionów specjalizujących się w żywności ekologicznej, a wydarzenia takie jak Ekogala mają te produkty promować – mówił przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. 

Ionel Ovidiu Bogdan – przewodniczący Rady Województwa Maramuresz, chwalił targi Ekogala i wyraził chęć udziału swojego regionu w tym wydarzeniu w przyszłym roku.

Wojewoda Ewa Leniart podkreślała, że Ekogala to bardzo potrzebna inicjatywa z punktu widzenia polskiego i podkarpackiego rolnictwa oraz konsumentów.

Umiemy docenić elementy tradycji przekuwając je na te elementy, które prowadzą nas do rozwoju i wierzymy, że tradycję i nowoczesność da się połączyć – mówiła wojewoda.

W imieniu samorządu Rzeszowa, który jest współorganizatorem targów głos zabrała wiceprezydent Krystyna Stachowska:

Miasto Rzeszów jest bardzo dumne i dziękuję panu marszałkowi za zaproszenie do współtworzenia tego wyjątkowego wydarzenia. Cieszymy się tym bardziej, że z roku na rok rośnie ranga tego wydarzenia – podkreślała Krystyna Stachowska.

Współorganizatorem Ekogali jest również Gmina Trzebownisko i Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”. Targi finansowane są ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jubileuszowe obchody wspiera również stowarzyszenie Polska Ekologia. Patronat nad wydarzeniem objął Henryk Kowalczyk – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Targi Ekogala odbywają się przez dwa dni. Wydarzenia zaplanowane na pierwszy dzień to między innymi: pokaz potraw świątecznych przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, koncert orkiestry dętej z Zaczernia, debata o szansach polskiego produktu ekologicznego, konferencja poświęcona opracowaniu innowacyjnych bio-nutraceutyków, a także uroczyste podsumowanie 15 lat Ekogali oraz jubileusz partnera wydarzenia – Polskiej Ekologii.

Drugiego dnia atrakcją będzie gotowanie VIP-ów. Ze świątecznymi potrawami zmierzą się w pierwszej turze: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, w drugiej turze: wicemarszałek Piotr Pilch, Robert Machowski – przedstawiciel Zarządu PIRE, Lesław Kuźniar – wójt Gminy Trzebownisko.

Targi skierowane są do podmiotów, których działalność związana jest z wytwarzaniem  
i sprzedażą produktów oraz żywności wysokiej jakości. Na targach promują się również gospodarstwa agroturystyczne, stowarzyszenia agroturystyczne, zagrody edukacyjne oraz podmioty zajmujące się ziołolecznictwem, propagowaniem wiedzy na temat ziół i ich wpływu na zdrowie człowieka. Wydarzenie ma także na celu podnoszenie wiedzy ekologicznej  
i promowanie żywności wysokiej jakości. Ma również ułatwić nawiązanie kontaktów handlowych i umożliwić wystawcom wymianę doświadczeń.

Targom towarzyszy również wiele innych wydarzeń: pokazy kulinarne, konkursy z nagrodami, warsztaty, animacje dla dzieci. Wstęp jest bezpłatny. Do Jasionki można również dojechać darmową komunikacją. Na uczestników targów czekają darmowe choinki podarowane od Lasów Państwowych w Krośnie.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj