Free Porn
xbporn
23.8 C
Jasło
poniedziałek, 15 lipca, 2024

XV Jubileuszowa Gminna Parada Straży Grobowych w Przeworsku

Barwne wojsko, w pięknych strojach, z pióropuszami na głowie, z szablą i karabinem w dłoni, można było podziwiać dzisiaj w Grzęsce. Oddziały Turków, bo o nich mowa, zaprezentowały się podczas XV Gminnej Parady Straży Grobowej. Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Grzęsce, której przewodniczył ks. Karol Krupa. Kazanie wygłosił proboszcz Kazimierz Jurczak. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Przeworsk barwny korowód, prowadzony przez Zespół Mażoretek z Grzęski przeszedł na miejscowy stadion.

Odegrano i odśpiewano hymn państwowy, po czym Komendant Gminny Straży Grobowych Jan Wilk złożył meldunek Wójtowi Gminy Przeworsk Danielowi Krawcowi. Gospodarz Gminy oddał także pierwszy strzał z armaty na rozpoczęcie przeglądu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, parlamentu, władz województwa, powiatu i gminy, służb mundurowych oraz organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy.

Słowa uznania za podtrzymywanie pięknej polskiej tradycji wyraziła Poseł na Sejm Teresa Pamuła. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk odczytała list Marszałka Województwa Podkarpackiego. Dyrektor Biura Posła Tadeusza Chrzana Monika Romaniec przekazała list gratulacyjny na ręce Komendanta Straży Grobowej w Grzęsce Edwarda Macha. Również na ręce komendanta list w imieniu Starosty Przeworskiego Bogusława Urbana złożył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Paweł Tworek. Tegoroczna Parada połączona była z wyjątkowym jubileuszem Pana Edwarda Macha, który obchodził 30-lecie pełnienia funkcji Komendanta Straży Grobowej w Grzęsce. Swoją służbę rozpoczął w 1983 r. Tego roku młodzież po raz pierwszy trzymała straż przy Grobie Chrystusa w nowo wybudowanym kościele. Spośród osób, które chciały pełnić wartę, tylko Pan Edward znał zasady musztry, ponieważ rok wcześniej zakończył odbywanie zasadniczej służby wojskowej. Od tamtej pory, z kilkoma latami przerwy dowodził oddziałowi Turków z Grzęski. W sumie 30 lat. W tym roku kończy swoją służbę. W podziękowaniu za zaangażowanie i podtrzymywanie lokalnej tradycji na ręce Komendanta Wójt Daniel Krawiec złożył pamiątkową szablę oraz grawerton. Podziękowania popłynęły również od zaproszonych gości oraz od Turków z Grzęski. Wyrazy wdzięczności przekazano także w stronę Pani Marii Mach, żony Komendanta, która od lat dba o mundury Turków.

Gminna Parada była okazją, by podziękować również komendantom wszystkich obecnych na niedzielnym wydarzeniu oddziałów, kapelmistrzowi orkiestry, instruktorce mażoretek, naczelnikom OSP, przewodniczącej KGW z Grzęski oraz sołtysowi z Grzęski.

Po części oficjalnej nadszedł czas na pokazy musztry paradnej. Barwne widowisko zapewniły oddziały Turków z Ujeznej, Rozborza, Mirocina, Świętoniowej, Nowosielec i Grzęski. Strażom Grobowym akompaniowała Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk. O wystrzały z armaty zadbał Oddział Kosynierów z Ujeznej. Gminne święto uświetniły również występy Zespołu Mażoretek z Grzęski.

Wieloletnią tradycję wielkanocną Gmina Przeworsk miała okazję w tym dniu zaprezentować swoim zagranicznym gościom ze Słowacji. Zwłaszcza, że dzień wcześniej odbyła się Międzynarodowa konferencja z udziałem twórców ludowych, artystów lokalnych i kadry naukowej uczeni wyższych, poświęcona tradycji, obrzędom i zwyczajom. Zadanie zostało zrealizowane w ramach mikroprojektu „Kultura regionów zaklęta w sztuce” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020, który Gmina Przeworsk realizuje w partnerstwie ze słowacką gminą Jablonov.

Źródło: informacja prasowa

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj