10.5 C
Jasło
piątek, 23 lutego, 2024

Zagraniczni goście z wizytą w Centrum Wytchnieniowym w Stalowej Woli

Do Stalowej Woli po raz kolejny przyjechali przedstawiciele polskiego parlamentu oraz goście z zagranicy. Celem wizyty były odwiedziny Centrum Wytchnieniowego, które powstało w naszym mieście dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, uciekających przed wojną. Do tej pory Stalowa Wola przyjęła około tysiąca osób.

W zorganizowanym przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji briefingu prasowym udział wzięli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i pełnomocnik rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Šuica, wiceminister Polityki Społecznej Ukrainy ds. Integracji Społecznej Olga Revuk, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monika Pachacz – Świderska.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Šuica podziękowała za wkład wniesiony w ratowanie ukraińskich dzieci. Zapewniła, że w Polsce czują się dobrze i mają u nas wszystko to, czego im potrzeba. Pani komisarz powiedziała o wdrożeniu uproszczonych procedur, które w normalnych warunkach są stosowane w ruchu międzynarodowym, po to, by dzieci mogły jak najszybciej znaleźć się w Polsce.

– Jestem tutaj w imieniu Komisji Europejskiej, a w komisji jestem odpowiedzialna za sprawy związane z demokracją i demografią. Do mojego mandatu należą sprawy dzieci, w tym praw dzieci, więc stąd nasze zainteresowanie. Robicie bardzo dobrą, znakomitą organizację. Będziemy was wspierać nie tylko naszą wiedzą techniczną, kompetencjami, którymi dysponujemy, ale również pieniędzmi, które są tutaj potrzebne i one również będą napływać. Musimy jednak pamiętać o tym, że najgorsze jeszcze przed nami. Chciałabym być optymistą, jestem optymistą, ale musimy być także realistami. Chciałabym powiedzieć panu Putinowi, że dzieci nie są celem, że ludność cywilna nie jest celem. Musimy być wszyscy dzielni i tę dzielność tutaj widzę -zaznaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Również wiceminister Polityki Społecznej Ukrainy ds. Integracji Społecznej Olga Revuk dziękowała za wspaniałą opiekę nad ukraińskimi dziećmi, które doświadczają podczas ewakuacji strasznych przeżyć.

– Wiemy o przypadkach zabijania dzieci, które są w trakcie ewakuacji, co zatrzymuje dalszy ten proces. Potrzebna jest pomoc humanitarna, musimy kontynuować ewakuację, potrzebna jest żywność, potrzebna jest woda. Wiele osób na Ukrainie znajduje się w piwnicach, skąd nie może się wydostać. Tam też umiera, ponieważ kończy się woda, kończy się pożywienie. Bywa i tak, że rodzice tracą życie i dzieci pozostają gdzieś pod ziemią, gdzieś w piwnicach i tam muszą przebywać, tam muszą siedzieć. Potrzebne jest wsparcie międzynarodowe właśnie na rzecz ewakuacji, szczególnie ze względu na fakt, że rosyjscy żołnierze ją uniemożliwiają. Rozmawiałyśmy z panią minister Sochą na temat przemieszczeń dzieci ukraińskich w Polsce ale nie tylko, bo trafiać one będą również do innych krajów europejskich. Ważne jest to, jak Polska nam dzisiaj pomaga, ponieważ musimy kontrolować miejsca pobytu naszych dzieci i w tym zakresie właśnie współpracujemy. Za to jeszcze raz dziękuję. Jestem przekonana, że zwyciężymy, a zwyciężymy, ponieważ Bóg i prawda jest po naszej stronie -powiedziała Olga Revuk.

Z kolei prezydent Stalowej Woli kolejny raz podziękował wolontariuszom za ich ciężką pracę i zapewnił, że dzieci z Ukrainy są tu bezpieczne i dobrze zaopiekowane.

– Kiedy naród ukraiński otrzymuje tak wiele zła od jednego człowieka i kierowanej przez niego armii rosyjskiej, my tu, na ziemi stalowowolskiej, od kilku dni jesteśmy świadkami wielkiego dobra, które płynie od mieszkańców miasta, całego regionu i od wszystkich Polaków. Powierzono nam skarb narodu ukraińskiego w postaci dzieci z ewakuowanych domów dziecka oraz z rodzin zastępczych, w tym dzieci niepełnosprawne. Chciałbym dziś wyrazić swoje podziękowanie wszystkim wolontariuszom za ich serce i ręce do pracy. Za to, że tworzą tak dobre warunki, które mogą być dobrze ocenione przez ekspertów międzynarodowych oraz organizacje pozarządowe. Te słowa wyrażone od przedstawiciela Komisji Europejskiej są dla nas motywujące do dalszej pracy, która jest możliwa dzięki bardzo dobrej koordynacji sztabów samorządowych z ministerialnymi. Chciałem zapewnić panią minister z Ukrainy, że dzieci ukraińskie są u nas bezpieczne. Dajemy im, prócz dobrych warunków, wielkie serce – zaznaczył prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Źródło: stalowawola.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj