7.3 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zainaugurowano powiatowe obchody Roku Ignacego Łukasiewicza w Jedliczu

W Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu zainaugurowano wczoraj (27.04) powiatowe obchody Roku Ignacego Łukasiewicza w 200. rocznicę jego urodzin.

Wśród zaproszonych gości, którzy przyjęli zaproszenie byli m.in.  Joanna Brill  radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Zygmunt Ginalski, starosta krośnieński Jan Pelczar, dyrektor – etatowy członek Zarządu Powiatu Monika Subik, radny Powiatu Piotr Bril, Mariola Frukacz prezes Firmy ORLEN POŁUDNIE, Renata Piękoś – dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Krośnieńskiego, Marcin Filip  zastępca burmistrza gminy Jedlicze , dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce Barbara Olejarz, dyrektor ZS w Jedliczu Mariusz Kielar  oraz dyrektorzy szkół, rodzice, laureatów konkursów wraz z opiekunami

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym zapaleniem lampy naftowej, którego dokonali starosta krośnieński Jan Pelczar i  Mariola Frukacz –  prezes Firmy ORLEN POŁUDNIE wspólnie z dyrektorem ZS w Jedliczu Mariuszem Kielarem.

Starosta krośnieński Jan Pelczar w swoim wystąpieniu okolicznościowym  przypomniał, że decyzją Sejmu RP 2022 został ogłoszony rokiem Ignacego Łukasiewicza. – Pamięć o tym wybitnym Polaku jest ciągle żywa, tak w skali kraju, jak i naszej małej Ojczyzny. Najbardziej znaczącą pamiątką działalności Łukasiewicza jest założona w 1854 roku, wspólnie z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą – Zręckim, najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. Łukasiewicz angażował się także w powstawanie kopalń zarówno w regionie Gorlic, jak i w Beskidzie Dukielskim.  Znany był ze swojej skromności i gotowości do pomagania innym. Wspomagał rozwój szkolnictwa. Nie zapominał o najbiedniejszych i pokrzywdzonych.

Następnie wykład na temat „Historii rozwoju przemysłu naftowego” wygłosiła Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli także przygotowaną przez uczniów ZS w Jedliczu scenkę związaną z działalnością Ignacego Łukasiewicza.

Druga część spotkania upłynęła pod znakiem rozstrzygnięcia powiatowych konkursów plastycznego i na prezentację multimedialną oraz wręczenia nagród zwycięzcom.

Laureaci w kategorii prezentacja multimedialna na temat: „W jaki sposób ropa wpłynęła na losy świata?”

I miejsce – Mateusz Mrozek – Szkoła Podstawowa w Bóbrce

II miejsce –Filip Wołtosz – Szkoła Podstawowa w Jasionce

III miejsce – Anna Wiśniowska – Szkoła Podstawowa w Żarnowcu

Wyróżnienia:

Kinga Krężałek – Szkoła Podstawowa w Zręcinie, 

Wiktor Kubacki – Szkoła Podstawowa w Długiem

Klaudia Kowalczyk – Szkoła  Podstawowa w Odrzykoniu

Rafał Kuczek – Szkoła Podstawowa w Dobieszynie

Laureaci w kategorii praca plastyczna: „Moja lampa naftowa”

I miejsce – Blanka Olbrycht – SP w Ustrobnej

II miejsce – Natalia Sanocka – SP w Jedliczu

III miejsce – Wiktoria Żołna – SP w  Żarnowiec

Wyróżnienia:

Mateusz Mrozek – SP w Bóbrce

Gabriela Paradysz – SP w Jedliczu

Maja Kowalska – SP w Ustrobnej

Anita Armata – SP w Ustrobnej

Na zakończenie głos zabrał starosta Jan Pelczar, który pogratulował i podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację inauguracji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza.

Spotkanie zakończyła projekcja filmu pt. „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” produkcji TV Obiektyw.

Obchodom towarzyszyły wystawa pt. „Życie i twórczość Ignacego Łukasiewicza” z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz prac nagrodzonych uczniów.

Organizatorami uroczystości byli Starostwo Powiatowe w Krośnie i Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu.

Źródło: powiat.krosno.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj