W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Aktualne wyzwania legislacyjne”. Spotkanie zamyka kolejną edycję Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji.
Organizatorem wydarzenia byli: Wojewoda Podkarpacki oraz Katedra Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji został prof. UP dr hab. Czesław Kłak, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej, kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W spotkaniu wziął udział dr hab. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Wydarzenie otworzył II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.
– Cieszę się, że po kilku miesiącach spotykamy się ponownie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i możemy kontynuować debatę na ważne tematy społeczne, które tym razem dotyczyć będą współczesnych wyzwań legislacyjnych – powiedział wicewojewoda podkreślając, że to kolejna inicjatywa, odbywająca się w ramach Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji.
Podczas konferencji referaty wygłosili: dr hab. Krzysztof Szczucki – Współczesne wyzwania dla legislatora oraz prof. UP dr hab. Czesław Kłak – Legislacja specjalna.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, administracji samorządowej i służb mundurowych, a także sędziowie i prokuratorzy oraz nauczyciele i uczniowie podkarpackich szkół średnich zrzeszonych w działającej przy Wojewodzie Podkarpackim Podkarpackiej Szkole Wolności i Tolerancji. W wydarzenia odbyła się debata z młodzieżą nt. współczesnych wzywań dla prawa.
Konferencja to kolejne przedsięwzięcie, łączące środowisko administracyjne, akademickie, oświatowe i młodzież z województwa podkarpackiego.
Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykliczne spotkania młodzieży i ekspertów z zakresu prawa, bezpieczeństwa, medycyny i psychologii, w ramach których analizowane są aktualne zagrożenia dla młodzieży, a także jej sytuacja prawna. Wojewoda Podkarpacki organizuje m.in. kongresy i konferencje z zakresu nauk prawnych, nauk o bezpieczeństwie i nauk penitencjarnych, w tym dotyczące cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa transgranicznego.
Źródło: rzeszow.uw.gov.pl