17.6 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Zamek w Łańcucie oraz dwa podkarpackie samorządy docenione w ministerialnym konkursie

Zamek w Łańcucie oraz dwa podkarpackie samorządy zostały docenione w konkursach: „Samorząd Dla Dziedzictwa” i „Zabytek Zadbany”, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.

„Zabytek Zadbany” to już kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu, którego celem jest promocja odpowiedniej opieki nad zabytkami, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków. W tym roku zgłoszono 136 zabytków z 15 województw, spośród których nagrodzono 21 obiektów. Muzeum – Zamek w Łańcucie otrzymało nagrodę za systematyczną opiekę konserwatorską w kategorii „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

W ostatnich latach w Zamku zrewaloryzowano XVII-wieczne fortyfikacje oraz park, przeprowadzono prace konserwatorskie i udostępniono wiele miejsc w pałacu oraz innych budynkach dotychczas wyłączonych ze zwiedzania.

Drugim konkursem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków był „Samorząd Dla Dziedzictwa” . Jest to nowy konkurs o zasięgu ogólnopolskim skierowany bezpośrednio do władz lokalnych. Wyłania on i nagradza samorządy, które realizują uchwalone przez siebie Gminne Programy Opieki nad Zabytkami. Ponadto pokazuje, jak znaczącą funkcję pełnią samorządy lokalne w ochronie oraz zarządzaniu dziedzictwem kulturowym oraz jak  podejmowane działania przekładają się na rozwój gmin. W tegorocznej – już drugiej – edycji konkursu w kategorii „Gminy miejsko-wiejskie i wiejskie” wyróżnienie otrzymała gmina Markowa.

Gmina została nagrodzona za jej przemyślany charakter Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami. Program jest oparty na kreatywnych działaniach zakorzenionych w świadomości obywateli oraz inicjowanych przez społeczność lokalną. Głównymi zaletami docenionymi przez kapitułę konkursową były podejmowane inicjatywy wokół szeroko pojmowanego dziedzictwa, umiejętne wykorzystanie potencjału tkwiącego w spuściźnie dziejowej dla integracji społecznej, a także podejmowana współpraca z wieloma podmiotami i interesariuszami.

W konkursie w kategorii duże i średnie gminy miejskie wyróżnienie otrzymało także miasto Rzeszów. Zwycięzcy konkursu „Samorząd Dla Dziedzictwa” otrzymali dyplomy i tablice pamiątkowe. Ponadto Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował dla laureatów nagrodę specjalną – filmy promujące ich dziedzictwo kulturowe.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj