4 C
Jasło
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Zaprzysiężenie żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim odbyła uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zgromadzonych na uroczystości powitał dowódca brygady płk Michał Małyska. Podkreślił związki regionu z kształtującymi się tradycjami żołnierzy OT.

– Niezmiernie cieszę się, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w Rzeszowie, to jedna z kolebek Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie w Rzeszowie powstała jeden z pierwszych jednostek WOT – mówił.

Małyska dodał, że 3. PBOT jest jedną z najbardziej licznych jednostek WOT w kraju. Następnie przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięta została flaga państwa.  Do uczestników wydarzenia list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– W Waszej służbie drogowskazem jest tradycja polskich formacji niepodległościowych, które wywodzą się ze środowisk Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku – pisał szef resortu obrony.W imieniu parlamentarzystów głos zabrała posłanka Maria Kurowska. Dziękowała żołnierzom obrony terytorialnej za ofiarną służbę, natomiast dziś ślubującym gratulowała patriotycznej postawy.

Wojewoda Ewa Leniart pogratulowała żołnierzom decyzji wstąpieni do jednostki, zwracając przy tym uwagę na moment jej podjęcia.

– Czas, w którym podjęliście tę decyzję jest czasem niezwykłym. To trudny czas, kiedy u naszych sąsiadów trwa wojna. To, że te okoliczności Was nie zniechęciły do tak odważnej decyzji, to dowód na to, że miłość do ojczyzny jest głęboko zakorzeniona w Waszych sercach – powiedziała.

Wojewoda podziękowała za gotowość do służby państwu polskiemu i jego obywatelom. Podziękowała za dotychczasową służbę, szczególnie w trakcie ostatnich kryzysów, zarówno czasu epidemii, jak i tego spowodowanego wojną na Ukrainie.

Wojewoda przypomniała o przyjętej niedawno ustawie o obronie ojczyzny.

– Stwarza ona możliwość podjęcia decyzji o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jest także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które chce mieć podstawowe przeszkolenie w zakresie obronności, ponieważ mamy świadomość tej historii, która się dokonuje na naszych oczach – zaznaczyła Ewa Leniart.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe. Wydarzenie zakończyła defilada wojskowa.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj