test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Zielone paliwo dla ciepłowni miejskiej w Sanoku

12 stycznia 2022 r. w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka pomiędzy NFOŚiGW a SPGK Sp. z o. o. została uroczyście podpisana umowa na finasowanie budowy kotła na biomasę o mocy 7 MW. W wydarzeniu udział wzięli: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski, Zarząd Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. Krzysztof Jarosz i Elżbieta Drwięga oraz zaproszeni goście.

Koszt zamontowania nowej instalacji to ponad 16,2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja z dofinansowania w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez NFOŚiGW.

– Inwestycja jest bardzo ważna dla spełnienia regulacji unijnych dotyczących europejskiego zielonego ładu, poprawy jakości środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego dla mieszkańców, a przede wszystkim podniesienia jakości życia mieszkańców Sanoka – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska- Jedynak.

– Systemy energetyczne i ciepłownicze rozproszone w mniejszych miejscowościach, takich jak Sanok, są bardzo kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska, ekologii czy zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy, aby te systemy przechodziły w jak najbardziej nieemisyjne, a nasz program Ciepłownictwo Powiatowe pomoże ten cel osiągnąć – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie kotła na biomasę z niezbędną infrastrukturą o mocy cieplnej nominalnej 7 MWt na terenie istniejącej ciepłowni Kiczury. Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy w postaci biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.

– Dzisiaj przed nami kolejna ważna zarówno dla miasta jak i dla spółki SPGK inwestycja, druga po modernizacji oczyszczalni ścieków w Trepczy w 2013 roku. Takie działania rozwoju różnych obszarów miasta podejmujemy przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Budowa kotła na biomasę otwiera nowy rozdział związany z tym, aby emisja CO2 była zachowana na niższym poziomie a w przyszłości miasto Sanok kojarzyło się z czystym powietrzem – mówi Tomasz Matuszewski Burmistrz Miasta Sanoka.

Kocioł będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował od 25% do 100% swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego. Sanok miastem efektywnego systemu ciepłowniczego Obecnie w ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej, będącej własnością SPGK. Produkcja ciepła z w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury. Oznacza to, że w wyniku realizacji projektu, system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym, uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, a przede wszystkim znacząco obniży emisję zanieczyszczeń do powietrza

– Stawiamy na ekologię: obniżenie emisji o połowę oraz wyjście z systemu ETS i unikniecie opłat związanych z emisją, to nasze dwa główne cele, jakie z myślą o tworzeniu taniego ciepła dla mieszkańców dziś z dumą rozpoczynamy – mówi Krzysztof Jarosz, Prezes
Zarządu SPGK Sp. z o.o.

Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizacje źródeł ciepła musi być wprowadzana z dużym wyprzedzeniem. Ciepłownia SPGK w Sanoku, już dziś musi wdrażać nowoczesne przedsięwzięcia, aby wkroczyć w 2030 rok z niskoemisyjnym systemem ciepłowniczym.

Źródło: materiały prasowe

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj