W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się dziś konferencja „Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki”. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
W debacie uczestniczyli samorządowcy – sygnatariusze porozumienia ws. zbudowania Strategii Ponadlokalnej Dorzecza Wisłoki, przedstawiciele administracji krajowej i wojewódzkiej. Jej celem było zaprezentowanie inicjatywy współpracy 35 gmin Dorzecza Wisłoki z Podkarpacia i Małopolski.
Uczestników konferencji powitał Andrzej Czarnecki – przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Po nim głos zabrał poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, który mówił o korzyściach wynikających z kooperacji związku samorządów.
– Wieloletnia współpraca gmin dorzecza Wisłoki jest bardzo owocna. Przekładała się do tej pory na efekty związane z modernizacją kanalizacji, czy instalacją fotowoltaiki, czyli na działania związane z pozyskiwaniem „zielonej energii” i mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości.
W podobnym tonie wypowiadał się marszałek Władysław Oryl, przekonując o konieczności działań i planowania proekologicznego.
– Jesteśmy województwem, w którym jakość życia jest inteligentną specjalizacją. Dlatego w naszym regionie myślenie i planowanie jest prośrodowiskowe, ma zachować dobrą jakość tego środowiska na Podkarpaciu – przekonywał marszałek województwa.
Do tematu gospodarki wodnej i związanych z nim zagrożeń nawiązała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Mądre i racjonalne gospodarowanie tym zasobem, tym dobrodziejstwem da nam realny wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i realizację dodatkowych potrzeb. Z jednej strony dbamy o to, aby warunki klimatyczne nie zmieniały się na naszą niekorzyść. Z drugiej strony dbamy o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i umiejętne gospodarowanie zasobami wodnymi z tego terenu, ale pamiętamy o tworzeniu dogodnych warunków do rozwoju gospodarki i miejsc pracy dla mieszkańców z tych terenów. Wierzę głęboko, że przy państwa doświadczeniu i w oparciu o środki z UE, te cele uda nam się pogodzić i konsekwentnie zrealizować – mówiła Ewa Leniart.
Do uczestników konferencji zwróciła się także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, przedstawiając aktualny stan prac nad uruchomieniem środków w ramach programów regionalnych.
– W ciągu najbliższych kilku miesięcy regionalne programy operacyjne zostaną złożone do konsultacji w Komisji Europejskiej. Dzięki temu już w połowie przyszłego roku uruchomimy pierwsze nabory – tłumaczyła wiceminister.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała także priorytety KE w rozpoczynjącej się perspektywie.
– W nowej perspektywie Komisja Europejska położyła jeszcze większy nacisk na rozwój terytorialny, w jego ramach mocniej będą wspierane przedsięwzięcia neutralizujące nierówności terytorialnych – mówia.
W drugiej części konferencji odbyła się panel dyskusyjny: „Współpraca terytorialna – szansa na wyższą jakość usług publicznych dla mieszkańców wspólnot samorządowych”.
Źródło: rzeszow.uw.gov.pl