test
29.9 C
Jasło
wtorek, 18 czerwca, 2024

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

W piątek 8 października, na placu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Grunwaldzkiej 15 odbędzie się uroczystość przekazania dowodzenia. Dotychczasowego dowódcę płk Dariusza Słotę zastąpi płk Michał Małyska

Przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nastąpi podczas uroczystego apelu, którego najważniejszym punktem będzie przekazanie sztandaru podkarpackich terytorialsów, symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa. Nastąpi również podpisanie protokołów o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy brygady. Ceremonia odbędzie się w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły, władz administracji rządowej, samorządowej oraz dowódców, komendantów i szefów administracji zespolonej.

Uroczystości zostanie uświetniona przez: wojskową asystę honorową wystawiona przez 31. Batalion Lekkiej Piechoty z Rzeszowa, pododdziały z podległych batalionów z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia, Sanoka, Przemyśla oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów.

Dotychczasowy dowódca:

Płk Dariusz Słota jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, którą ukończył w 1995 roku. Swoją zawodową służbę rozpoczął w 21 Dywizjonie Artylerii Mieszanej w Rzeszowie na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego. W 21 dywizjonie służył aż do momentu jego rozformowania w 2000 roku, na stanowiskach dowódcy baterii dowodzenia, dowódcy baterii przeciwpancernej oraz oficera operacyjnego dywizjonu. Ukończył także w tym czasie kurs szefów rozpoznania brygad, pułków artylerii. Po rozformowaniu jednostki kontynuował pracę w Dowództwie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gdzie w Sekcji Rozpoznania zajmował stanowiska oficera topografii i oceny terenu oraz oficera rozpoznania. W trakcie tego okresu płk Słota ukończył uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim (2002), a także studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu (2009). Znaczne zaangażowanie  21 Brygady Strzelców Podhalańskich w udział w operacjach poza granicami kraju przełożył się na intensywny przebieg służby płk Słoty. W latach 2003 – 2004 pełnił obowiązki szefa sekcji operacyjnej kontyngentu w ramach IX i X zmiany PKW Kosowo. Już w rok po powrocie z Kosowa, jako oficer dowództwa brygady został wyznaczony na szefa taktycznego centrum operacyjnego brygady (1 BCT) w ramach V zmiany PKW Irak (2005 – 2006).

Źródło, biogram i fot.: www.wojsko-polskie.pl/3bot/

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj