1.7 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zmiany w systemie podatkowym od 1 lipca br.

1 lipca wejdą w życie nowe przepisy w ramach programu „Niskie Podatki”. O zmianach w systemie podatkowym mówili dziś podczas konferencji prasowej wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka i zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Jacek Cichy.

Najważniejsze zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców, likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

– 14 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która upraszcza i stabilizuje system podatkowy – poinformowała w czasie spotkania z mediami wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Szczegóły przedstawił zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej Jacek Cichy, który omówił wchodzące od 1 lipca br. zmiany w systemie podatkowym oraz zaprosił na spotkania informacyjne w Rzeszowie zaplanowane na 22 czerwca o godz. 9:00 i 17:00.

Zmiany w systemie podatkowym od 1 lipca

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady. Bez zmian pozostają korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Otwarte spotkania informacyjne dotyczące niskich podatków

Dyrektor Cichy podkreślił również, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa realizują cykl spotkań informacyjnych nt. zmian w systemie podatkowym. Spotkania online są przeznaczone dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i rencistów oraz rodziców. Terminy webinariów można sprawdzić na stronie: Niskie podatki – zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne

– Zapraszamy również na dwa bezpłatne, stacjonarne spotkania informacyjne z ekspertami KAS i ZUS, które odbędą się 22 czerwca br. w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w godzinach 9.00 – 10.30 oraz 17.00 – 18.30 – powiedział Jacek Cichy.

Więcej informacji o zmianach w systemie podatkowym można znaleźć na stronie Niskie podatki

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj