test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Najstarsza czynna znana na całym świecie kopalnia ropy naftowej na Podkarpaciu

Około 11km na południowy zachód od Krosna znajduje się jedyne muzeum położone na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Powstała w 1854 roku, gdzie zaczęła się eksploatacja przemysłowa. Walory kopalni w Bóbrce mają szczególną wartość w obszarze dziedzictwa industrialnego całego świata i zajmuje obszar 20 hektarów.


Ignacy Łukasiewicz to m.in. wynalazca lampy naftowej pochodzący z woj. Podkarpackiego znany na cały świat. Stworzył przemysł naftowy i rafineryjny, a dodatkowo był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
W lesie bobrzeckim znajdują się XIX wieczne kopanki Franek i Janina, gdzie można zobaczyć naturalną ropę naftową (czarne złoto). Są też wyjątkowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, gazowniczym i rafineryjnym pochodzące z XX wieku. Można przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, niczym dzięki wehikułowi czasu – to zasługa ekspozycjom multimedialnym. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii i ekspozycję geologiczną.
Są dostępne cztery trasy do zwiedzania z przewodnikiem w języku polskim, dodatkowo w języku angielskim, audioprzewodnik oraz zwiedzanie pojazdem MELEX dla 4/6 osób.


Zapraszamy do odwiedzenia Pomnika Historii oraz kopalni znajdującej się na liście „100 pomników na 100 lecie odzyskania niepodległości”, ponieważ do kin ma trafić film biograficzny o samym Ignacym Łukasiewiczu. Warto wcześniej dowiedzieć się trochę historii o podkarpackim znanym na całym świecie wynalazcy.

Źródło Fot.: www.bobrka.pl

K.M.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj