Około 11km na południowy zachód od Krosna znajduje się jedyne muzeum położone na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Powstała w 1854 roku, gdzie zaczęła się eksploatacja przemysłowa. Walory kopalni w Bóbrce mają szczególną wartość w obszarze dziedzictwa industrialnego całego świata i zajmuje obszar 20 hektarów.
Ignacy Łukasiewicz to m.in. wynalazca lampy naftowej pochodzący z woj. Podkarpackiego znany na cały świat. Stworzył przemysł naftowy i rafineryjny, a dodatkowo był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
W lesie bobrzeckim znajdują się XIX wieczne kopanki Franek i Janina, gdzie można zobaczyć naturalną ropę naftową (czarne złoto). Są też wyjątkowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, gazowniczym i rafineryjnym pochodzące z XX wieku. Można przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, niczym dzięki wehikułowi czasu – to zasługa ekspozycjom multimedialnym. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii i ekspozycję geologiczną.
Są dostępne cztery trasy do zwiedzania z przewodnikiem w języku polskim, dodatkowo w języku angielskim, audioprzewodnik oraz zwiedzanie pojazdem MELEX dla 4/6 osób.
Zapraszamy do odwiedzenia Pomnika Historii oraz kopalni znajdującej się na liście „100 pomników na 100 lecie odzyskania niepodległości”, ponieważ do kin ma trafić film biograficzny o samym Ignacym Łukasiewiczu. Warto wcześniej dowiedzieć się trochę historii o podkarpackim znanym na całym świecie wynalazcy.
Źródło Fot.: www.bobrka.pl
K.M.