test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

2021 rok bez orszaków Trzech Króli

Rzeszów, Jarosław, Jasło, Przemyśl, Krosno to tylko kilka miast na Podkarpaciu, w których 6 stycznia wygląda inaczej niż co roku. Uroczystość Objawienia Pańskiego przyzwyczaiła nas do podziwiania na ulicach barwnych korowodów, ulicznych Jasełek i kolędowania.

Niestety, to kolejne wydarzenie, które w tym roku z powodu pandemii nie będzie mogło mieć miejsca. Puste ulice napawają nas smutkiem, ważne jest abyśmy uświadamiali sobie nasze tęsknoty, aby wspominać normalność, na której powrót wszyscy czekamy. Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Piotr Steczkowski informuje, w komunikacie: „W związku z zaostrzonymi przepisami w Uroczystość Objawienia Pańskiego nie będzie możliwości organizowania tradycyjnych Orszaków Trzech Króli.”

Orszak w tradycyjnej formie, ale przy zachowaniu reżimu sanitarnego odbywa się w Ujeznej, na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Na wydarzenie zapraszał między innymi Wójt Gminy Przeworsk Damian Krawiec. W większości przypadków jest w tym roku zupełnie inaczej. Tegoroczne obchody święta Trzech Króli odbędą się w ograniczonej formie – celebracji w kościołach oraz domowych spotkań rodzinnych.

Domy Katolików oznaczone przy pomocy kredy napisanymi na drzwiach literami K M B na pamiątkę tradycyjnie przyjętych imion 3 mędrców ze wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Spotkać można także wersję C M B od łacińskiego zwrotu modlitewnego „Christus Mansionem Benedicat”, co tłumaczy się „niech Chrystus błogosławi ten dom”. Życzmy sobie, abyśmy w przyszłym roku mogli uczestniczyć w orszakach w takiej formie, jak dawniej.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj