test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Biblioteka Pedagogiczna w Mielcu z nową siedzibą

Mielecka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej swoje zbiory udostępnia w nowej lokalizacji przy ul. Kościuszki. Kilka dni temu odbyło się uroczyste otwarcie placówki. W otwarciu wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Biblioteka znajduje się w strukturach Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, który jest jednostką edukacyjną województwa podkarpackiego. Wcześniej jej siedziba mieściła się w budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego.  Nowy lokal filii mieści się w Mielcu, w gmachu kolejnej wojewódzkiej jednostki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kościuszki 7. Stąd też gości witała dyrektor tej placówki Jolanta Liniewicz. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac Hanny Rzeszut, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. T. Kościuszki w Mielcu, stypendystki Programu „Nie zagubić talentu”.

W skromnym otwarciu wzięli udział: poseł Fryderyk Kapinos, starosta Stanisław Lonczak, wiceprezydent Mielca Paweł Pazdan, wójt gminy Józef Piątek oraz Dariusz Bździkot z kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Tarnobrzegu Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali marszałek Władysław Ortyl, dyrektor PZPW Krystyna Wróblewska, starosta Stanisław Lonczak i dyrektor Jolanta Liniewicz oraz przedstawiciel wykonawcy prac remontowo-przystosowawczych firmy Solid Bud Roman Petejko. Poświęcił nowe pomieszczenia ks. Janusz Kłęczek, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu.

Marszałek Władysław Ortyl wspominał, że choć praca zawodowa nie daje mu zbyt wiele wolnego czasu, to stara się aby książka zajmowała w jego życiu ważne miejsce.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego sprawnego przeniesienia zasobów biblioteki i adaptacji nowych pomieszczeń. Mielecki biblioteka pedagogiczna ma bogatą historię, kilka razy zmieniała już lokalizację, ale wciąż pełni ważną misję dla mieszkańców tego miasta – mówił Władysław Ortyl. Marszałek szczególne podziękowania skierował do starosty i jego poprzedników, którzy gościli dotychczas w swoich murach bibliotekę, firmy remontowej oraz dyrektor Jolanty Liniewicz.

Na koniec Krystyna Wróblewska dziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację nowej filii biblioteki wręczając skromne upominki i bukiety kwiatów.

Nie zabrakło także elementów edukacyjnych i artystycznych. Wykład inauguracyjny pt. „Gdzież jest miejsce dla ciebie w tym wieku zamętu, książko” wygłosił Stanisław Kusiak, wicedyrektor PZPW w Rzeszowie. Wystąpił także kwartet smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.    

Pedagogiczna biblioteka w Mielcu istnieje od 1947 roku. Założył ją  inspektor szkolny Józef Rzegocki. Początkowo nosiła nazwę Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej. Po reformie administracyjnej w 1975 r. przekształcona w Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. 1 września 2021 r. została włączona w struktury Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

W 1997 r. zbiory powiększono o księgozbiór techniczny po likwidowanej Bibliotece Technicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, a w 2014 r. powiększyliśmy zbiory o klasykę i metodykę literatury angielskiej  po zlikwidowanej Bibliotece Kolegium Językowego w Mielcu. Od 2005 r. rozpoczął się proces digitalizacji biblioteki – wprowadzano zbiory do elektronicznego systemu Prolib, a we wrześniu 2008 r. uruchomiono elektroniczną wypożyczalnię.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj