4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Bieg rzeki Strug zostanie uregulowany

Rzeka Strug to prawy dopływ Wisłoka, wpadający w Rzeszowie, o łącznej długości 35 km. Wody Polskie rozpoczynają regulacje i zabezpieczenie brzegu.

Według informacji podanych na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego:
„O ochronie przeciwpowodziowej i inwestycjach w bezpieczeństwo mieszkańców mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.

–  Ochrona przeciwpowodziowa to priorytetowe zadanie Wód Polskich, dlatego też zaczynamy dziś  inwestycje na rzece Strug. Ponadto przygotujemy koncepcję dotyczącą problemu z podtopieniami w mieście Rzeszowie. Opracowanie dotyczy blisko 100 km rzek i wskaże przyczyny zagrożenia powodziowego oraz kierunki działań – powiedział Prezes Daca.

Natomiast Wojeowda Ewa Leniart stwierdziła, że: „Zakres prac związanych z regulacją Strugu jest dość szeroki, ale realizacja inwestycji na pewno przyczyni się do tego, że poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców będzie znacznie podniesiony – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, która odniosła się również do opracowywanej przez Wody Polskie koncepcji dotyczącej zabezpieczenia przeciwpowodziowego. – Przygotowanie koncepcji technicznej związanej z wyznaczeniem obszaru związanego z zagrożeniem powodziowym oraz wskazaniem kierunków działań, które będą niezbędne do tego, by chronić południową część Rzeszowa jest równie ważne.  Dziękuję Wodom Polskim za podejmowanie cennych działań zmierzających do zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej„.

W symoblicznym wbiciu łopaty i konferencji uczestniczyli także członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyna Sokołowska oraz dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzata Wajda”.

Prace regulacyjne:

„Wody Polskie rozpoczynają roboty budowlane na pierwszym etapie inwestycji o łącznej wartości 28 mln zł, której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 ha położonych nad rzeką Strug. Zadanie „Strug – etap I – odcinkowa przebudowa – kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości 8,62 km”, na kwotę 5,9 mln zł, zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku. W ramach prac wykonane będzie m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew. Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do miejscowości Tyczyn będzie kontynuowany w 2022 roku.”

Źródło i Fot.: rzeszow.uw.gov.p

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj