12.7 C
Jasło
piątek, 26 kwietnia, 2024

Debatowali nad koncepcją zagospodarowania Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli

10 grudnia odbyły się konsultacje dotyczące zagospodarowania Placu Piłsudskiego i „Zielonych Ogrodów” w rejonie Miejskiego Domu Kultury. Podczas spotkania projektanci zbierali pomysły mieszkańców, by na ich podstawie opracować już koncepcję zagospodarowania terenu.

– Stanęliśmy przed wielką szansą wykorzystania 27 mln zł, jakie miasto pozyskało w ramach projektu inwestycji strategicznych z Polskiego Ładu. Mamy do dyspozycji bardzo pokaźną kwotę do tego, aby dzięki pomysłom mieszkańców zrealizować projekt, który będzie integrować, będzie dumą mieszkańców Stalowej Woli i stanowić będzie nasze centrum. Bez wątpienia obszar Placu Piłsudskiego oraz teren zamknięty miedzy torami kolejowymi, ul. 1 sierpnia, ul. Dmowskiego i ul. Niezłomnych stanowi możliwość do utworzenia takiej przestrzeni zwłaszcza, że jest to miejsce, które łączy ważne momenty w historii tworzenia Stalowej Woli. Spotykają się tu różnego rodzaju style i bez wątpienia jest to sztuką, aby to wszystko mądrze połączyć, a jednocześnie wyznaczyć nowy horyzont naszego rozwoju, który będzie odpowiadał ambicjom Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli rozpoczynając konsultacje społeczne.

Tego wyzwania podejmie się prof. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, który od lat prowadzi pogłębioną analizę architektury COP, jest autorem wielu realizacji nagradzanych w Polsce i na świecie pod względem zieleni, urbanistyki, obiektów użyteczności publicznej, czy architektury. W swoich pracach łączy style tradycyjne ze spojrzeniem w nowoczesność. Jest autorem projektu osiedla Nowa Huta – Miasto Przyszłości w Krakowie, projektant Centrum Naukowego Łukasiewicz  w Jasionce. Powstające w Stalowej Woli Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego to również jego projekt.

– Jak zostałem zaproszony do współpracy, to zastanawialiśmy się nad polami, które umożliwią Stalowej Woli dalszy rozwój. Znajomość historii i procesów miastotwórczych jest tylko cząstką całego przedsięwzięcia, ale na pewno należy wybiegać w przyszłość. Każde miasto, które ma ambicje, wolę dalszego rozwoju, które chce zjednoczyć mieszkańców, związać ich ze sobą potrzebuje również dobrej jakości przestrzeni. Stalowa Wola nie ma wykrystalizowanego salonu miejskiego Wybór padł na Plac Piłsudskiego, miejsce wszystkim dobrze znane, ale które nie urzeczywistniło posiadanego potencjału. Wytypowaliśmy szereg zagadnień, które są w stanie nadać mu rolę salonu miejskiego, ale również poprzez zmianę tej przestrzeni dać szansę miastu, by stworzyć coś, co zmieni wizerunek Stalowej Woli, co ją wyróżni na mapie Polski, co dla mieszkańców będzie wreszcie jednoznacznym, wspólnym mianownikiem – to jest Stalowa Wola – tłumaczył prof. Marcin Furtak.

Profesor Furtak jasno zaznaczył, że projekt modernizacji Placu Piłsudskiego nie zakłada wycinki drzew, poza tą podyktowaną względami bezpieczeństwa i sanitarnymi, a wręcz przeciwnie – planowane są nowe nasadzenia. We wstępnej koncepcji przewiedziane jest zamknięcie ul. 1 sierpnia na wysokości Miejskiego Domu Kultury i połączenie dwóch części placu w całość. Przewidziane jest też poprowadzenie szlaków pieszych i rowerowych przez całą długość „Zielonych Ogrodów” przy MDK, aż do przejścia przez tory w miejscu dawnej kładki. Projektanci proponują także stworzenie budynku gabarytowego z lokalami usługowymi typu kawiarnie, restauracje wzdłuż torów kolejowych. Wśród propozycji pojawiła się także swoista dominanta w postaci wieży widokowej czy egzotyczna palmiarnia. Uczestnicy konsultacji zaproponowali także pomnik Józefa Piłsudskiego.

Piątkowe konsultacje były pierwszymi z cyklu spotkań. Na kolejnym projektanci przedstawią wstępny projekt stworzony na podstawie pomysłów, które padły podczas spotkania.

W konsultacjach udział wzięli mieszkańcy miasta, przedstawiciele Rady Miejskiej w Stalowej Woli, instytucji, czy firm. Organizatorem konsultacji był Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, również aktywnie uczestniczący w spotkaniu.

Źródło: stalowawola.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj