test
23.2 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Ewa Leniart podsumowała podczas konferencji prasowej działalność Szpitala Tymczasowego

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała podczas konferencji prasowej działalność Szpitala Tymczasowego dedykowanego pacjentom z COIVID-19 i podziękowała personelowi placówki.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli również dyrektor SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie Zbigniew Widomski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Anna Lubas, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Urszula Rodzoń-Wańczura, kierownik Izby Przyjęć Andrzej Władyka oraz zastepca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jakub Dzik.

Jak podkreśliła wojewoda, proces tworzenia Szpitala Tymczasowego w oparciu o nowy obiekt szpitala MSWiA w Rzeszowie ruszył w chwili wydania decyzji Ministra Zdrowia 26 października 2020 r. Placówka rozpoczęła działalność miesiąc później i funkcjonowała nieprzerwanie do 31 marca br., co pozwoliło na odciążenie pozostałych szpitali w województwie poprzez uruchomienie dodatkowych łóżek dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zapewnieniu leczenia pacjentów z COVID-19 w warunkach stricte szpitalnych.

– Szpital tymczasowy w Rzeszowie pełnił szczególną rolę w zabezpieczeniu pacjentów z COVID-19, stanowiąc bufor, który pozwalał na odciążenie pozostałych szpitali z obszaru Podkarpacia. W okresie swojej działalności przyjął łącznie 1602 pacjentów. Funkcjonowanie szpitala tymczasowego oparło się o środki finansowe z budżetu państwa. Na ten cel zostało wyasygnowane prawie 15 mln zł, z czego 1 mln 800 tys. zł na prowadzenie szpitala, ponad 12 mln zł na udostępnienie i przystosowanie pomieszczeń obraz ok. 800 tys. zł na przywrócenie tych funkcji, które docelowo w tej części nowo wybudowanego skrzydła szpitalnego mają być realizowane. Ważną rolę odegrał sprzęt, który został wypożyczony z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – 120 kardiomonitorów, 100 łóżek z materacami, 30 respiratorów i inne urządzenia niezbędne do leczenia  pacjentów z COVID-19 – mówiła wojewoda podkreślając, że istotną inwestycją była również rozbudowa stacji tlenowej.

Obecnie planowane jest relokowanie sprzętu medycznego stanowiącego rezerwy strategiczne, wykorzystywanego w szpitalu tymczasowym na potrzeby SPZOZ MSWiA w Rzeszowie. Wystąpiono w tej sprawie z wnioskiem o zgodę do Prezesa Rady Ministrów.

Ponadto w związku z wdrożeniem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w ramach Szpitala Tymczasowego utworzono punkt szczepień (którego lokalizacja była bardzo istotna dla mieszkańców Rzeszowa i okolic), co włączyło się również w realizację zadań związanych ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem COVID-19.

Warto podkreślić, że SP ZOZ MSWiA również przyjmował pacjentów z COVID-19 w ramach odpowiednich poziomów zabezpieczeń, a ponadto udzielał świadczeń zdrowotnych pozostałym pacjentom  (w tym internistycznym, kardiologicznym i udarowym), co było bardzo ważne, zważywszy na deficyt wolnych łóżek w ww. rodzajach świadczeń oraz odejście od III poziomu zabezpieczenia pacjentów z COVID-19 podczas IV fali pandemii. Z tego powodu również dla SP ZOZ MSWiA sukcesywnie przekazywano środki ochrony indywidualnej oraz wypożyczono niezbędny sprzęt, w tym m.in. respiratory, kardiomonitory oraz kontenery sanitarno-medyczne.

Wojewoda dodała, że w okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 r. zespoły ratownictwa medycznego przewiozły do SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie ogółem 4038 pacjentów – osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w związku z różnymi jednostkami chorobowymi, w tym z powodu COVID-19.

– Chcę wyrazić ogromne słowa podziękowania dla dyrekcji, lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie za pomoc w tworzeniu i bieżącym funkcjonowaniu szpitala tymczasowego oraz za ogromne zaangażowanie, a także podjęte działania na rzecz leczenia i niesienia pomocy chorym w czasie epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 – podkreśliła Ewa Leniart.  

Wyrazy wdzięczności personelowi medycznemu złożyli również przedstawiciele dyrekcji szpitala MSWiA.

– Czas epidemii to ogrom pracy całego szpitala MSWiA, obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Za ten wysiłek chciałabym lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim osobom pracującym w szpitalu podziękować – powiedziała  zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

 Urszula Rodzoń-Wańczura podsumowała również liczbę hospitalizacji w Szpitalu Tymczasowym. Jak podkreśliła, z ogólnej liczby ponad 1 600 pacjentów 95 proc. wymagało różnych postaci tlenoterapii, a 216 z nich wielotygodniowego leczenia przy użyciu respiratora.

Za współpracę podczas funkcjonowania Szpitala Tymczasowego podziękował wojewodzie i pracownikom PUW w Rzeszowie dyrektor SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie Zbigniew Widomski.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj