11.1 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jak wysypiać się lepiej? Sposoby na lepszy sen

Problemy ze snem? Nie wysypiasz się lub miewasz problemy z zaśnięciem? W takim razie ten artykuł jest idealny dla Ciebie!

1. Ogranicz spożycie alkoholu

Po trunkach wysokoprocentowych przez 2-3 godziny sen jest głębszy, ale później skraca się i wyraźnie spłyca. Właśnie dlatego czujemy się niewyspani. Dodatkowo po większej ilości alkoholu możemy czuć się źle.

2. Nie korzystaj z telefonu, komputera czy telewizora przed snem

Urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie, które może zakłócać produkcję hormonu snu (melatoniny). Telefon, komputer, tablet często trzymane są blisko twarzy i mają większe oddziaływanie od telewizora. Jeśli problem ze snem występuje, warto rozpatrzyć tę opcję.

3. Nie analizuj, odstresuj się

Bardzo często przed snem przychodzą nam różne myśli do głowy. Coś nas dręczy i analizujemy to. Łatwiej jest powiedzieć niż wykonać, ale warto spróbować jak najszybciej zahamować dane myśli, szczególnie te mocno wpływające na nas. Żywotność emocji trwa 90 sekund, jeśli nie będziemy jej rozwijać. Wyciszenie, to jest to!

4. Wywietrz pokój, w którym śpisz

Najwyższą jakość snu osiąga się w temperaturze poniżej 20 stopni. Z tego względu warto wietrzyć pokój przed snem bądź nauczyć się spać przy otwartym oknie. Świeże powietrze korzystnie wpływa na sen.

5. Przestań podjadać przed snem

Organizm podczas snu w pierwszej kolejności zajmie się trawieniem, które może trwać 4-5 godzin. Wszystko zależy jeszcze od ilości i ciężkostrawności posiłku. Zamiast regenerować się i nabierać sił na nowy dzień, stara się strawić późno zjedzoną kolację.

6. Wygodny materac, poduszka

Odpowiednio dobrany materac powinien być dobrany do wzrostu i wagi ciała. Dodatkowo nie może być ani za twardy, ani za miękki – ma dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa. Natomiast idealna poduszka to ta wyprofilowana oraz płaska (idealna do spania jednocześnie na boku i plecach).

7. Suplementy na lepszy sen

  • Selen – niedobór jest związany z zaburzeniami snu
  • Witamina C – osoby z niskim poziomem tej witaminy we krwi częściej się wybudzają
  • Potas – wspiera zachowanie ciągłości snu
  • Magnez – pomaga się odprężyć
  • Kwasy tłuszczowe Omega 3 – poprawiają wchodzenie w fazę głębszego snu

Pamiętaj, żeby nie dobierać sobie suplementacji bądź leków bez konsultacji z lekarzem, dietetykiem. Krople, tabletki nasenne są przepisywane w konkretnych przypadkach i obciążają żołądek. Warto wcześniej zastosować się do naszych wskazówek i czekać na rezultaty!

K.M.

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj