test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Już niebawem rusza akcja szczepienia lisów!

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 5 – 14 listopada dodatkowej  akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących, przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa Podkarpackiego.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty szczepionki doustnej z samolotów (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli mieszkalnych). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim i cyklicznym wykładaniu szczepionki.

Przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowy – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające  skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że:

        – przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy;

        – ich podnoszenie jest niewskazane;   

        – w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntowanie przemyć wodą z mydłem;

        – kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

        – w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych,  a ponadto  wstrzymanie się od polowań.

Źródło: stalowowolski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj