12.7 C
Jasło
piątek, 26 kwietnia, 2024

Kolejny konwent marszałków za nami

O roli samorządów województw w procesie planowania przestrzennego i modernizacji terenów wiejskich oraz rozwoju usług społecznych w kontekście nowej perspektywy finansowej rozmawiano dziś na Konwencie Marszałków Województw RP, który odbył się we Włocławku. Udział w posiedzeniu online wzięli marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek.

 Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które sprawuje obecnie prezydencję w konwencie powitał zaproszonych gości. Po nim głos zabrał prof. dr. hab. Michał Białkowski, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w trakcie swojej prelekcji zarysował najważniejsze miejsca, fakty i wydarzenia w województwie kujawsko-pomorskim związane z prymasem Stefanem Kardynałem Wyszyńskim.

Włocławek jest najstarszym miastem w regionie i kolebką państwowości polskiej, to miasto szczególnie związane z życiem i działalnością błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – mówił profesor.

Jednym z tematów poruszanych na konwencie była potrzeba wzmocnienia roli samorządów województw w procesie planowania przestrzennego na poziomie regionalnym. Tłem w dyskusji była problematyka związana z kończącą się w 2025 roku rolą planów województw i w związku z tym ryzykiem utraty aspektu przestrzennego przez obowiązujące regionalne strategie. Udział w dyskusji wzięli między innymi: Iga Zupok-Gierwatowska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Łukasz Marciniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Mariusz Leszczyński – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku oraz mgr inż. arch. Janusz Sepioł – ekspert w zakresie planowania przestrzennego.

Marszałkowie na konwencie zajęli się między innymi kwestią Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w rozwoju usług społecznych, w kontekście nowej perspektywy finansowej. Kolejna dyskusja toczyła się wokół roli samorządów województw w procesie modernizacji terenów wiejskich przy udziale środków Wspólnej Polityki Rolnej. Udział w debacie wzięli między innymi: Anna Gembicka – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Elżbieta Siemiątkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która w swojej wypowiedzi podkreślała, że jesteśmy dzisiaj świadkami zmieniającej się sytuacji w zakresie programowania wspólnej polityki rolnej na przyszły okres programowania Unii Europejskiej.

Na konwencie marszałkowie przyjęli trzy wspólne stanowiska. Pierwsze dotyczyło III wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, autorstwa województw: małopolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Drugie stanowisko jest związane z zasadami wsparcia przedsiębiorców przez samorządy województw z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, autorstwa województwa pomorskiego. Trzecie dotyczy wzmocnienia roli samorządów województw w kształtowaniu przestrzeni na poziomie regionalnym.

____________________________________

Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj