16.2 C
Jasło
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Mielecki artysta odznaczony medalem Gloria Artis

Mielecki rzeźbiarz Stanisław Szęszoł uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis. Odznaczenie wręczył mu członek zarządu województwa Stanisław Kruczek.

Stanisław Szęszoł ma na swoim koncie 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granią. Stworzył ponad 2 tysiące rzeźb. Jego dzieła można oglądać nie tylko podczas wystaw, ale również w wielu polskich świątyniach i muzeach. Rzeźbi do małego, najchętniej świątki, diabełki, a także sylwetki ludzi przy pracy. 

Gratuluję tego odznaczenia. Pana dokonania są imponujące – powiedział Stanisław Kruczek, który odczytał również list od marszałka Władysława Ortyla. – Wyróżnienie jest niezaprzeczalnie efektem wielu lat wspaniałej artystycznej pracy i prawdziwego poświęcenia się sztuce”. Pana dzieła ubogacają wiele kolekcji w kraju i poza jego granicami. Dzięki temu stał się pan prawdziwym ambasadorem województwa podkarpackiego na świecie – napisał marszałek Ortyl.

Mój ojciec był stolarzem a więc rzeźbiłem od dziecka. Pierwszą wystawę miałem w 1968 roku. Tworzyłem przez 55 lat, wykonałem około 2000 rzeźb, małych i większych. Nikt z was tu prawdopodobnie nie wie, że modli się do Matki Boskiej z Trzema Różami Nieustającej Pomocy, o której nawet sam proboszcz nie wie. Druga moja rzeźba jest na Borku w kościele – Chrystus na krzyżu i proboszcz pewnie też nie wie, że to ja go wyrzeźbiłem – powiedział Stanisław Szęszoł.

Uroczyste wręczenie medalu odbyło się w trakcie tradycyjnego Koncertu Wielkanocnego w wykonaniu mieleckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, który w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj