4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku ruszy niebawem kolejny kierunek

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku na podstawie pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymała uprawnienia do prowadzenia kolejnych studiów magisterskich. Od października ruszają jednolite pięcioletnie studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku „Fizjoterapia”!

Starania o zgodę na prowadzenie tego kierunku w sanockiej Uczelni trwały ponad rok. Już podczas budowy Centrum Symulacji Medycznej władze Uczelni podjęły kroki mające na celu otwarcie kierunku, który byłby kolejnym obok pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego kierunkiem medycznym. Choroby cywilizacyjne dotykające coraz młodszą część społeczeństwa powodują, że zapotrzebowania na świadczenia z zakresu fizjoterapii wzrasta, a świadczenia te stosowane są w szerokim zakresie zarówno w kardiologii, neurologii, ortopedii, onkologii, a także w innych dziedzinach medycyny. Ponadto jak wskazuje barometr zawodów w województwie podkarpackim w 2021 roku, zawód fizjoterapeuty był w zawodem deficytowym, a jego absolwenci nie mieli problemów ze znalezieniem pracy.

rektor.jpg

Zadowolenia z otrzymania pozytywnej decyzji nie kryje Rektor Uczelni dr inż. Mateusz Kaczmarski, który argumentuje: „Program studiów jest silnie osadzony w praktyce i stanowi odpowiedź na wyzwania oraz potrzeby zmian społecznych, zachodzących w Polsce i regionie. Uruchomienie kierunku fizjoterapia podyktowane jest postępującym starzeniem się społeczeństwa i wynikającym z tego wzrostem zapotrzebowania na świadczenia z zakresu fizjoterapii, w tym działania rehabilitacyjne mające na celu zmniejszenie dysfunkcji i utrzymanie dobrej sprawności fizycznej, a także poprawę kondycji psychicznej.”

prorektor.jpg

Związek kierunku studiów ze strategią i Misją Uczelni oraz jego znaczenie dla rozwoju regionu podkreśla także Prorektor Uczelni dr hab. Elżbieta Cipora, prof. ucz. odpowiedzialna za przygotowanie wniosku. „Koncepcja kształcenia na kierunku fizjoterapia nawiązuje do Strategii Rozwoju UP im. Jana Grodka w Sanoku i zakłada kształcenie studentów w celu ich przygotowania do przyszłej pracy zawodowej oraz wychowanie w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka. Program kształcenia, w tym założone efekty uczenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych dobrze wpisują się w przyjętą strategię rozwoju Uczelni. Ponadto działalność Instytutu Medycznego znacząco wpływa na rozwój regionu poprzez aktywność nie tylko dydaktyczną, ale również naukową i społeczną, a tym samym służy poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego i jakości życia społeczności lokalnej” – wyjaśnia Prorektor.

Rekrutacja prowadzona będzie od 1 czerwca 2022 r. w formie elektronicznej. Aby złożyć aplikację na studia należy, poprzez stronę internetową Uczelni, założyć konto w systemie rekrutacyjnym, wypełnić podanie oraz dane o wynikach egzaminu maturalnego (w rekrutacji brane będą pod uwagę wyniki z egzaminu maturalnego/dojrzałości z następujących przedmiotów: biologia lub chemia oraz język obcy – brak wymienionych przedmiotów na egzaminie maturalnym/dojrzałości nie dyskwalifikuje kandydata). Już teraz zachęcamy wszystkich zainteresowanych do podjęcia studiów w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Wszelkie informacje znajdziecie na: www.up-sanok.edu.pl/kandydaci.

Więcej: up-sanok.edu.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj