1.7 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Podkarpacki akcent w USA

Była parada z okazji Dnia Konstytucji 3 maja oraz spotkania z przedstawicielami organizacji polonijnych – tak między innymi przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego pokazują jedność z amerykańską Polonią.

Wicemarszałek Ewa Draus wraz z przewodniczącym sejmiku Jerzym Borczem oraz radnymi województwa Joanną Brill i Jackiem Magdoniem, pełniącym funkcję przewodniczącego Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za granicą, wzięli udział w corocznej paradzie ulicami Chicago z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Parada, jak co roku, tradycyjnie już przeszła ulicami Columbus i Balbo, a towarzyszył jej bogaty program artystyczny. Obowiązkową częścią parady było podniesienie flagi państwowej, msza święta w intencji Ojczyzny, a także konkursy i bankiet.

Z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja, wicemarszałek skierowała do Polonii kilka słów:

Tu – w Chicago, tysiące kilometrów od swojej Ojczyzny, kultywujecie Państwo wspaniałe polskie tradycje. Nie zapomnieliście na amerykańskiej ziemi o swoich korzeniach, bogatym dziedzictwie narodowym i wspaniałej kulturze, którą pielęgnujecie. To jest widoczne nie tylko poprzez fakt, że na co dzień używacie języka polskiego, posyłacie dzieci do polskich szkół, ale też angażujecie się w życie Polonii. Biało-czerwone flagi powiewające w tym dniu na ulicach Chicago są najlepszym dowodem na to, że nie wstydzicie się być Polakami. Z całego serca za to Państwu dziękuję!

Wicemarszałek nawiązała także do obecnej sytuacji za wschodnią granicą naszego kraju oraz do potrzeby jedności:

-Dziś Polska podobnie, jak cała Europa stanęły przed nowymi wyzwaniami. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje nam, że nie wszystko może ułożyć się tak, jakbyśmy tego chcieli. Pokój, podobnie jak wolność, nie są dane raz na zawsze. To wartości, o które należy dbać i zabiegać stale. Dziś potrzebujemy jedności, zarówno tej wewnątrzpaństwowej, jak i wewnątrz-europejskiej. Musimy stawić czoła nowym problemom wynikającym z wojny w Ukrainie i jej skutkom dla Europy oraz świata. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego musimy podejść do niego w sposób odpowiedzialny, na płaszczyźnie współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, bo tylko razem możemy osiągnąć sukces – mówiła.

Na koniec zwróciła się z apelem:

Tu – w Chicago – mieście Polonii, nie ustawajmy natomiast w promowaniu polskości i pokazywaniu naszej historii. Uczmy dzieci szacunku do naszej Ojczyzny i sprawmy, aby była ona dla nich zawsze blisko, aby była w ich sercach.

Przedstawiciele samorządu województwa odbyli wiele spotkań z organizacjami polonijnymi, w tym z przedstawicielami i klubami z Podkarpacia działającymi w Związku Klubów Polskich, czy Kongresem Polonii Amerykańskiej, mającym swój oddział w Chicago. Udzielili także kilku wywiadów w polonijnych mediach, w tym w: Radio Deon Chicago, Radio Maryja, Radio Polski.FM oraz w telewizji Polvision TV.

Ważną częścią pobytu w Chicago było złożenie wizyty w Polskim Muzeum w Ameryce oraz w Muzeum Radia Maryja, a także złożenie kwiatów pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Delegacja z Podkarpacia wzięła także udział w gali zorganizowanej z okazji 50-lecia połączeń lotniczych pomiędzy Chicago a Warszawą Polskich Linii Lotniczych LOT.

Źródło: podkarpackie.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj