Wszystkie wydarzenia festiwalowe zlokalizowane sa przy alei Lubomirskich i w okolicach Fontanny Multimedialnej. Miejscem działań festiwalowych będzie scena przy fontannie, fosa zamkowa, plac AK oraz budynek i parking RARR przy ulicy Szopena. W fosie zamku odbywa się przegląd grup rekonstrukcyjnych i historycznych z inscenizacją życia obozowego. Przeglądowi towarzyszy ekspozycja zabytkowych militariów.
Przy placu Armii Krajowej można było odwiedzić stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zarówno z wydawnictwami o tematyce historycznej jak również uczestniczyć w konkursach i grach edukacyjnych prowadzonych w tym dniu dla uczestników pikniku. Jednym z punktów uroczystości był panel dyskusyjny „Niepodległość po polsku”, w której wziął udział dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego IPN.
Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem i przedmiotami związanymi z biało-czerwonymi barwami.
Na scenie przy Fontannie Multimedialnej o godz. 20:00 odbędzie się koncert patriotyczny podczas, którego wystąpią: Buen Camino z repertuarem pieśni autorstwa mjr. Adama Kowalskiego, Grupa wokalna 21, SOUL Sanok oraz gwiazda wieczoru, zespół tworzący tzw. patrio rock, Contra Mundum.
Na parkingu RARR przy ul. Szopena znajduje się ekspozycja militariów bardziej współczesnych, w tym m.in. pojazd opancerzony BRDM.
W budynku RARR odbywają się projekcje filmów o tematyce historycznej m.in. film o płk. Łukaszu Cieplińskim, o Danucie Siedzikównej „Ince”, czy pochodzącym ze Zwięczycy uczestniku Akcji Burza Hieronimie Bednarskim.
Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który uzyskał na to zadanie dofinansowanie z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl