test
17.7 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Podsumowanie konsultacji strategii RP dla młodego pokolenia w woj. podkarpackim

Ponad 3 tysiące młodych osób wzięło udział w konsultacjach wojewódzkich, które organizował Minister Piotr Mazurek i Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Podczas stacjonarnego podsumowania, moderatorzy, którzy prowadzili dyskusje podczas konsultacji wskazali najważniejsze problemy, które wybrzmiały 12 października.

W rzeszowskim Urban Labie spotkali się: pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, przedstawiciele Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz innych organizacji zrzeszających młodzież z regionu.

– Dziękuje młodym ludziom z województwa podkarpackiego, że tak chętnie włączyli się do tego projektu. Dziękuje za tak liczne zaangażowanie w sprawy obywatelskie i troskę o nasze wspólne dobro – powiedział minister Mazurek, zwracając się do zgromadzonych.

– To pierwsza taka inicjatywa, kiedy do tego dyskursu o tym, jaką chcielibyśmy mieć ojczyznę, jaki chcielibyśmy mieć region – zostali włączeni młodzi ludzie. Cieszę się, że tak liczna była wasza odpowiedź. Dzięki temu, ten dokument będzie rzeczywiście odzwierciedlał wasze oczekiwania – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Do podziękowań dołączyła kurator oświaty Małgorzata Rauch.

– Jestem dumna, że na Podkarpaciu tak wiele młodych osób odpowiedziało na zaproszenie do tego dialogu. Dziękuję nauczycielom oraz dyrektorom szkół, którzy zachęcili was do tej aktywności. Nie mogę doczekać się wniosków, w szczególności odzwierciedlających podkarpackie uwarunkowania, które niebawem znajdą się w strategii – dodała Małgorzata Rauch.

Następnie głos zabrali moderatorzy dyskusji, którzy przedstawili wybrane pomysły, postulaty i problemy zgłaszane przez podkarpacką młodzież. Wśród nich znalazły się m.in. kwestie wysokich cen podręczników szkolnych, duża waga „szkolnego tornistra”, potrzeba większej ilości zajęć poświęconych tolerancji i zdrowiu psychicznemu.

Młodzi wspominali także o niewystarczającej roli uczelnianych biur karier oraz potrzebie ułatwień proceduralnych przy zakładaniu i prowadzeniu organizacji pozarządowych.

Wśród pomysłów pojawiła się także potrzeba do powrotu do funkcjonowania Domów Ludowych na wsiach i w małych miejscowościach.  Nie zabrakło też głosów o problemach mieszkaniowych i  potrzebie dalszego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, która będzie sprzyjać mobilności młodzieży. Nie brakowało postulatów o konieczności podniesienia rangi zajęć wychowania fizycznego, poszerzenia zajęć nt. zdrowego żywienia oraz ekologii.

Na zakończenie spotkania, do dyskusji odniósł się minister Piotr Mazurek.

– Łatwiejszy dostęp do mieszkań, obniżki podatków to tylko wybrane postulaty jakie podnosi młodzież, a na które bezpośrednio odpowiadamy w sztandarowym projekcie rządu, którym jest „Polski Ład” – mówił reprezentant KPRM.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj