4.1 C
Jasło
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Polscy i amerykańcy żołnierze z wizytą w Lubaczowie

W poniedziałek (11.04) Powiat Lubaczowski odwiedzili polscy i amerykańscy żołnierze.  Celem wizyty było pokazanie lokalnej społeczności współpracy między obiema armiami oraz wsparcie środowiska cywilnego– tłumaczy Mjr Krzysztof Orzech z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, który przewodził spotkaniu. Łącznie powiat odwiedziło 9 żołnierzy, w tym 4 osobowy zespół pod dowództwem kpt. Natalie Watkins z 83 dywizji powietrzno- desantowej, która przybyła z Karoliny Południowej w USA.

Gości powitał w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie Starosta Zenon Swatek, z rąk którego mundurowi otrzymali pamiątki związane z regionem oraz wielkanocne rękodzieło. Następnie odwiedzili plebanię parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie, gdzie w budynku dawnej kurii Archidiecezji w Lubaczowie schronienie znalazły ukraińskie matki z dziećmi.

W Zespole Szkół w Lubaczowie opowiedzieli  o swojej pracy młodzieży, wśród której lwią część stanowili uczniowie z Ukrainy. Każdy mógł osobiście porozmawiać z wojskowymi, przymierzyć żołnierskie kamizelki oraz hełmy.

Spotkanie zakończyło się w Domu Dziecka w Nowej Grobli, którego podekscytowani podopieczni mogli zasiąść za kierownicą wojskowych pojazdów i zagrać z żołnierzami w prawdziwy amerykański futbol.

Nasi koledzy ze Stanów są bardzo poruszeni gościnnością Polaków w stosunku do Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, naszym otwartym sercem, tym, jak zwykli ludzie są w stanie się zjednoczyć, by im pomóc-  stwierdził mjr. K. Orzech.

Źródło: powiatlubaczowski.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj