11.1 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Rzeszowskie obchody w związku z 80. rocznicą powstania Armii Krajowej

W Rzeszowie odbyły się obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. W uroczystościach z tej okazji, w imieniu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, wziął udział dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zabroniak.

Obchody rocznicowe przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów poprzedziła Msza Święta w Kościele  Świętego Krzyża w Rzeszowie.  W apelu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.

W liście skierowanym do uczestników obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że „Armia Krajowa, która – scalając liczne organizacje konspiracyjne, powstające w okupowanej Polsce – stała się częścią Polskich Sił Zbrojnych. A zarazem największą i najlepiej zorganizowaną armią podziemna w okupowanej Europie. Wojskiem, które funkcjonując w niezwykle trudnych warunkach, w ciągłej konfrontacji z silniejszym przeciwnikiem, organizowało się na niespotykaną dotąd skalę. Przez wiele miesięcy prowadząc intensywną walkę o niepodległość Ojczyzny”.

– Pragnę podziękować wszystkim obecnym na dzisiejszych uroczystościach. Dziękuję dyrekcji i pracownikom Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dowództwu i żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawicielom służb mundurowych Garnizonu Rzeszów, pozostałym służbom mundurowym oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia obchodów. Wszystkim Państwu dziękuję za obecność, która świadczy o patriotyzmie i prawdziwym umiłowaniu naszej ukochanej Ojczyzny – Polski” – podkreśliła w liście wojewoda.

Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa. 14 lutego  br. mija 80. rocznica utworzenia  AK – przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj