Zwykły dom jednorodzinny na obrzeżach miasta, a 15 metrów pod nim, schron o powierzchni 400 m kw, zdolny zmieścić blisko 60 osób. Przed Wami „Marysieńka”, schron który można i zdecydowanie warto zobaczyć!
Od 2018 roku w Rzeszowie można zwiedzać przeciwatomowy schron „Marysieńka”, wybudowany w latach 50. jako zapasowe stanowisko dowodzenia wojsk.
Obiekt o powierzchni blisko 400 m kw. powstał w latach 1956-1960, kiedy to obawiano się konfliktu atomowego na dużą skalę. Na wypadek zagrożenia, które spowodowałby wybuch atomu mogło schronić się w nim jednocześnie 58 osób na 21 dni. W schronie znajdowało się również stanowisko dowodzenia. Powierzchnia całości to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń m.in. hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, agregatorownia, wentylatorownia, sale mieszkalne, sala narad czy kuchnia. To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce.
„Obiekt posiadał niezależne zasilanie energią elektryczną i systemy łączności, systemy grzewcze, wentylacyjne, filtry zabezpieczające przed dostaniem się do środka skażenia promieniotwórczego i zapasy żywności oraz oczywiście łączność. Przed skutkami wstrząsów spowodowanych atomowym wybuchem chroniła go specjalna konstrukcja. Schron „Marysieńka” zbudowany jest z dwóch warstw betonowych ścian – przypomina pudełko w pudełku – przestrzeń między nimi wypełniona jest ziemią, która ma zamortyzować ewentualne wstrząsy i zapobiec rozszczelnieniu warstwy wewnętrznej”. (www.erzeszow.pl)
Niepozorna lokalizacja to nie wszystko, dopełnieniem kamuflażu była rodzina, która zobowiązana tajemnicą wobec państwa zamieszkiwała dom dla niepoznaki.
Obecnie schron dzierżawi Prywatne Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, którego Prezesem Zarządu jest gen. bryg. rez. dr inż. Tomasz Bąk. Można go zwiedzać w niedziele, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (tel. 793 792 418). Opłata za zwiedzanie wynosi 7 zł
Źródło i Fot.: www.erzeszow.pl, www.ipn.gov.pl