test
11.1 C
Jasło
sobota, 15 czerwca, 2024

Stalowa Wola – lider elektromobilności w Europie

Na 56 hektarach nowopowstałej strefy gospodarczej SPI Euro – Park Stalowa Wola w połowie 2024 roku ruszy najnowocześniejsza, w pełni ekologiczna fabryka folii miedzianej do baterii aut elektrycznych. Inwestorem jest spółka SK Nexilis z koreańskiej grupy SK. Inwestycja szacowana na 3 miliardy złotych tylko w pierwszym etapie zatrudni ponad pół tysiąca osób.

Podczas uroczystości ogłoszenia inwestycji koreańskiej firmy SK Nexilis obecny był premier RP Mateusz Morawiecki, przedstawiciele firmy SK GROUP, Ambasador Republiki Korei, polscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Lasów Państwowych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

– Stalowa Wola powstała z woli polskiego narodu, aby wybić się na nowoczesność. Trudny czas transformacji po 1989 roku doprowadził w wielu miejscach do niewykorzystania potencjału technicznego, potencjału przemysłowego, a właściwie do jego zmarnowania. W ostatnich latach ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej, a Polacy mogą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Perfekcyjna inwestycja w Stalowej Woli

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że firma SK GROUP jest jednym z największych inwestorów w Polsce a inwestycja SK Nexilis w Stalowej Woli perfekcyjnie wpisuje się w Polski Ład, czyli strategiczny program rozwoju gospodarki kraju. Polska już dziś jest liderem elektromobilności w Europie. Tu, na Podkarpaciu właśnie, zainicjowano Dolinę Wodorową, stawiając na nowoczesny rozwój mobilności i wykorzystanie wodoru.

Wan-Jae Lee, prezes SKC powiedział, że na Stalową Wolę zdecydowano się dlatego, że to miasto o dużym potencjale, przygotowane pod inwestycje, z rozwiniętą infrastrukturą. W związku z tym, że powstaje Euro – Park Stalowa Wola, mający skupiać przemysł związany z elektromobilnością, stając się jego ośrodkiem na całą Europę, SKC bez zastanowienia podjęła decyzję o ulokowaniu tu swojego biznesu.

– Chcemy dokonać nakładu inwestycyjnego w wysokości 3 miliardów złotych. W pierwszej fazie powstanie zakład produkujący folię miedzianą w liczbie 50 tysięcy ton rocznie, które będą dostarczane klientom w całej Europie. W kolejnych etapach planujemy podwojenie naszego potencjału produkcyjnego, aby być liderem e-mobility – zaznaczył Wan-Jae Lee.

Prezes SKC zadeklarował, że firma będzie stale inwestować w Stalowej Woli i funkcjonować w oparciu o zasadę ESG, co oznacza: środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny, korzystając ze źródeł odnawialnej energii.

Z kolei Young-Tae Kim prezes SK Nexilis przedstawił szczegóły dotyczące działalności firmy mającej powstać w Stalowej Woli. Wyjaśnił, że folie miedziane to kluczowy element baterii elektronicznych, uznawanej za przyszłość technologii ekologicznej. Do połowy 2024 roku zakończy się budowa fabryki a do 2025 roku firma chce na tyle rozszerzyć swój potencjał produkcyjny, aby zająć pierwsze miejsce udziału w rynku.

– Chcemy zainwestować 650 milionów euro, utworzyć setki nowych miejsc pracy, współpracować z ośrodkami edukacyjnymi. Ponadto planujemy korzystać w 100% z odnawialnych źródeł energii jako lider realizujący politykę ochrony środowiska – mówił Young-Tae Kim.

Obecna na spotkaniu ambasador Republiki Korei w Polsce Mi-Ra Sun, powiedziała, że mimo iż nasze kraje dzieli ponad 7000 kilometrów, 11 godzin lotu samolotem, to łączy nas, patrząc na historię obu państw, walka o niepodległość, demokrację i odbudowywanie się po wojnie.

To największa inwestycja typu „greenfield” jaka miała miejsce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, stwierdził z kolei wiceprezes Zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński, który zapewnił, że wszelkie potrzeby dotyczące mediów czy zaopatrzenia w energię odnawialną będą realizowane w sposób oczekiwany przez inwestora.

„Skrzydła szczęścia” dla Stalowej Woli

„Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co marzenia” powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, cytując jednego z polskich pisarzy. Stalowa Wola nie boi się marzyć, ale jednocześnie ma wielką determinację, aby te marzenia realizować. Włodarz miasta nawiązał do logo grupy SKC – kolorowego motyla.

– Chcę wyrazić radość w imieniu mieszańców, że te „skrzydła szczęścia” reprezentowane przez korporację SK lądują dzisiaj na ziemi stalowowolskiej. Te „skrzydła szczęścia” przynoszą wiadomość o historycznej inwestycji, która odmieni gospodarczo nasze miasto, nasz region i całą Polskę. Dziękuję za wielką szansę, przed którą stanęła Stalowa Wola. Szansę na zatrudnienie 500 osób. Ta szansa dodaje nam energii. Jestem przekonany, patrząc na dynamiczny rozwój Republiki Korei, że oprócz współpracy gospodarczej, podejmiemy wspólne działania kulturalne, społeczne i edukacyjne, ponieważ chcemy budować gospodarkę opartą na wiedzy i najlepszych doświadczeniach – powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zdaniem włodarza miasta dzisiejsza uroczystość nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego i władz publicznych, które widzą potrzebę rozwoju takich ośrodków jak Stalowa Wola. Z kolei rozpoczęcie budowy fabryki SK Nexilis zaplanowanej na 2022 rok, idealnie wpisuje się w uczczenie 85-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Na zakończenie spotkania wręczono decyzję o wsparciu dla inwestycji i podpisano porozumienie o współpracy. Wydarzenie na Auli Wydziału Technologiczno-Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej uświetniła swoim występem koreańska wiolonczelistka Na-Young Lee.

Źródło i fot.: www.stalowawola.pl

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj