9.4 C
Jasło
środa, 28 lutego, 2024

Starosta Przeworski Bogusław Urban oraz chór Michael z Kańczugi zapraszają na niezwykły koncert

29 kwietnia w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbędzie się trzeci z koncertów poświęcony pamięci ks. Wojciecha Lewkowicza ur. w Kańczudze 11 marca 1901 roku kompozytora i twórcy muzyki sakralnej w upamiętnienie 50. rocznicy jego śmierci.

W niedzielę 21 listopada 2021 roku, o godzinie 17, w kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Kańczudze odbył się koncert “Idziesz przez wieki. W 50. rocznicę śmierci ks. Wojciecha Lewkowicza” oraz wystawa pamiątkowych zdjęć z życia ks. Wojciecha Lewkowicza. Podobny koncert miał miejsce w Jarosławiu tego samego dnia.

Postać ks. Wojciecha Lewkowicza – administratora Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w latach 1940-1944, muzykologa, kompozytora oraz budowniczego kolegiackich organów jest niezwykle ważna nie tylko dla lokalnej społeczności. Jest on autorem wielu kompozycji oraz publikacji z teorii muzyki (Harmonia Gregoriańska i Muzyka Sakralna). Wśród kompozycji jego kompozycji znajdują się utwory zarówno wielogłosowe komponowane głównie na potrzeby prowadzonych chórów jak i pieśni religijne zebrane w Śpiewniku parafialnym wyd. w 1961 r. w Olsztynie. Do najbardziej znanych należy Pasja wg św. Mateusza na solistów i chór oraz pieśń wykonywana w Wielki Piątek – Odszedł Pasterz od Nas. W spuściźnie wielogłosowej muzyki wokalnej ks. Lewkowicza dominują msze, motety, kantaty, oratoria, pieśni oraz inne, najczęściej drobne utwory chóralne.

Szczegółowe informacje na temat życia i dorobku ks. Wojciecha Lewkowicza można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu klikając w link: https://ck.przemysl.pl/ck/kompozytorzy-znani-i-mniej-znani-ks-wojciech-lewkowicz.html.

Źródło: powiatprzeworsk.pl / informacja prasowa

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj