15.5 C
Jasło
środa, 29 maja, 2024

Strażnicy z BiOSG zatrzymali dwójkę Ukraińców

Dynamiczne działania funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Ustrzykach Górnych i Sanoku doprowadziły do zatrzymania cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę z Ukrainy. Zatrzymano również kurierkę, która zamierzała przewieźć mężczyznę na zachód Europy. Oboje to obywatele Ukrainy.

W niedzielę (12 grudnia) funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych oraz Sanoka zatrzymali do kontroli drogowej opla na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podróżowała w nim obywatelka Ukrainy oraz 33-letni mężczyzna podający się za obywatela Litwy. Cudzoziemiec okazał dowód osobisty oraz prawo jazdy wydane rzekomo przez władze tego kraju. Jak ustalili mundurowi, przedstawione dokumenty były fałszywe, a mężczyzna to obywatel Ukrainy z zakazem wjazdu do strefy Schengen.

Jak się wkrótce okazało, cudzoziemiec pieszo przekroczył granicę w Bieszczadach. Przez wiele godzin, w trudnych warunkach zimowych przedzierał się przez górski i zalesiony teren. W  umówionym wcześniej miejscu, pojazdem, czekała na niego kurierka, która miała zapewnić mu dalszy transport na zachód Europy. W trakcie przesłuchania przyznał, że chciał dostać się do Francji i tam osiedlić.

Zatrzymany obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami. Przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał karze pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny. Ostatecznie został przekazany z powrotem na Ukrainę.

Z kolei obywatelka Ukrainy usłyszała zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy. Ostateczną decyzję w jej sprawie podejmie sąd.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 220 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainy i Słowacji doPolski. Zatrzymano również 24 organizatorów nielegalnego przekraczanie granicy. 

Źródło i fot.: Rzecznik prasowy BiOSG

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj