Pięćdziesięciu uzdolnionych studentów z Podkarpacia odebrało stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego na uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej. W ramach VII edycji programu realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego najzdolniejsi studenci otrzymali łącznie 125 tys. złotych.
Marszałek Władysław Ortyl powitał gości, przekazał im gratulacje i wręczył stypendia:
Województwo Podkarpackie przeznacza około sześciu milionów złotych rocznie na stypendia. To są pieniądze dobrze zainwestowane, bo przyznając stypendia młodym ludziom inwestujemy tak naprawdę w ich przyszłość i w przyszłość naszego regionu. Można byłoby za tę kwotę wybudować odcinek jakiejś drogi, ale my wiemy, że zwrot z inwestycji w młodych ludzi jest przecież większy. Chcemy wspierać uzdolnioną młodzież, zdajemy sobie sprawę z tego, że już niebawem przejmie ona stery i odpowiedzialność za ten region i będzie wpływać na jego kształt. Wiemy o tym, że rozwój jest kosztowny, dlatego cieszymy się, że poprzez stypendia mamy swój udział w tym rozwoju – powiedział marszałek Ortyl.
Program Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest realizowany już od siedmiu lat i ma na celu wsparcie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą naukę w jednej z podkarpackich uczelni. Jednym z warunków formalnych otrzymania stypendium jest uzyskanie co najmniej 75% punktów z egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki lub matematyki, zdanego na poziomie rozszerzonym.
Złożone w 2021 roku wnioski o przyznanie stypendium były rozpatrywane przez komisję powołaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, która utworzyła listę rankingową zawierającą w sumie 50 studentów rekomendowanych do przyznania stypendium. Wysokość stypendium wynosi 2500 złotych.
W tym roku stypendium otrzymali głównie studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (27 osób) oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (22 osoby). Stypendium otrzymała też jedna osoba z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Największą grupę stypendystów stanowią studenci kierunku lekarskiego, lotnictwa i kosmonautyki oraz informatyki. Pozostali wybrali m.in. kierunki: inżynieria i analiza danych, inżynieria w medycynie, finanse i rachunkowość, matematyka.
Joanna Chomiczewska, studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, w imieniu wszystkich studentów podziękowała marszałkowi za przyznane wsparcie:
W imieniu wszystkich stypendystów pragnę podziękować za przyznane nam stypendia, które pozwolą nam lepiej realizować nasze plany i marzenia – powiedziała.
Wśród stypendystów większość studentów stanowią mieszkańcy województwa podkarpackiego, ale są również mieszkańców województw ościennych: małopolskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego.
Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego tego dnia również wręczał stypendia. W skierowanych do młodych ludzi słowach powiedział:
Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy otrzymali dziś stypendia. Marszałek siedem lat temu zapoczątkował tę wspaniałą ideę i kontynuuje ją z sukcesem do dziś. Zauważmy, że nagrodzeni stypendiami marszałka zostali docenieni ludzie, którzy w przyszłości będą pracować w różnych profesjach. To znaczy, że zależy nam na tym, żeby województwo rozwijało się wszechstronnie, w każdym kierunku. Jednocześnie zapewniamy, że robimy wszystko, aby uznali Państwo województwo podkarpackie za miejsce, gdzie warto żyć i się rozwijać. To naprawdę przestrzeń otwarta, a Wy będziecie stanowić w przyszłości awangardę tego regionu – powiedział Jerzy Borcz.
Uroczystej gali towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu Marcela Bestera, który na fortepianie zaprezentował utwory – „Przygotowanie kimona na święto Nowego Roku”, „Zalotny” i „Koliber”. Przed publicznością swoje utwory – „Jak artyści szli do nieba” oraz „Całą noc padał śnieg” – zaprezentowała także Elena Jakubiec, a Jakub Chachura zagrał na gitarze utwory – „Un Sueno en la Floresta” i „Taniec rumuński”.
Gala była także okazją do wręczenia dodatkowych stypendiów dla uczniów uzdolnionych artystycznie, w ramach Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”. To program realizowany od 2008 roku, który wspiera uczniów posiadających w swoim dorobku wybitne osiągnięcia edukacyjne oraz artystyczne. W ramach tego programu Zarząd Województwa Podkarpackiego w październiku przyznał 109 stypendiów za osiągnięcia naukowe oraz wybitne osiągnięcia artystyczne, a także nagrody pieniężne.
Ze względu na bardzo wysoki poziom osiągnięć kandydatów do stypendiów, zarząd województwa zabezpieczył dodatkowe środki finansowe, dzięki czemu udało się przyznać kolejnych 18 stypendiów dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Do grona tegorocznych stypendystów Programu „Nie zagubić talentu” dołączyli uzdolnieni muzycy, plastycy, recytatorzy oraz tancerze.
Kwota przeznaczona na stypendia w ramach Programu „Nie zagubić talentu” w roku 2021 to ponad 335 tys. zł, na rok 2022 przewidziane jest ponad 426 tys. zł. Dzięki staraniom Zarządu Województwa Podkarpackiego, od przyszłego roku szkolnego zwiększy się nie tylko liczba stypendiów, ale również wysokość stypendiów.
Źródło: podkarpackie.pl