Swoista kapsuła czasu z podpisanym aktem erekcyjnym została wbudowana w mury powstającego integracyjnego żłobko-przedszkola w technologii pasywnej z basenem. – Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w miejscu, które przez wiele lat czekało na ten moment, aby od nowa ta ważna część osiedla służyła dla rozwoju najmłodszych mieszkańców Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.
Najnowocześniejszy i pionierski obiekt w regionie – integracyjne żłobko-przedszkole w technologii pasywnej z basenem powstaje przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. – Budujemy piękny obiekt, który będzie dumą nie tylko Stalowej Woli, ale również całego regionu. To modelowy przykład jak można realizować inwestycje z wykorzystaniem środków europejskich. Ten ultranowoczesny obiekt pasywny przeznaczony będzie dla 195 dzieci, bo jesteśmy świadomi, że wychowanie naszych najmłodszych jest budowaniem przyszłości naszego miasta – mówił prezydent Stalowej Woli.
Niezwykle istotne aspekty nowopowstającego obiektu, jak jego pasywność i dostępność, podkreśliła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Jest to bardzo ważna i istotna inwestycja dla najmłodszych mieszkańców Stalowej Woli, bo w tak dobrych i bezpiecznych warunkach będą oni mogli spędzać swoje najmłodsze lata. Ten budynek na pewno stanie się sztandarowym projektem realizowanym przez miasto Stalowa Wola, który chcielibyśmy wykorzystywać i pokazywać jako dobry projekt, który łączy w sobie kwestie związane z pasywnością, czyli wykorzystuje odnawialne źródła energii, ale również jest to budynek dostępny dla każdego dziecka i rodzica, niezależnie od stopnia jego sprawności – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl natomiast podkreślił, że decyzja o takim projekcie jest wyzwaniem dla miasta. – Dzisiaj uczestniczymy w historycznej chwili dla Stalowej Woli i Podkarpacia. Usłyszeliśmy słowa zapisane w akcie erekcyjnym, że ta inwestycja powstaje z woli Prezydenta Stalowej Woli i ta wola jest niezwykle cenna. Nie w każdym mieście można tak powiedzieć, dlatego dziękuję władzom samorządowym za tę trudną, ale niezwykle ważną decyzję o budowie integracyjnego żłobka i przedszkola w technologii pasywnej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Prezydent miasta podkreślił, że powstający obiekt jest również symbolicznym przykładem bardzo dobrej współpracy między miastem Stalowa Wola, a polskim rządem i marszałkiem województwa podkarpackiego, dlatego podziękował marszałkowi Władysławowi Ortylowi za wsparcie i minister Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak za osobiste zaangażowanie. Lucjusz Nadbereżny nie zapomniał także o podziękowaniu ambasadorom Stalowej Woli w Warszawie – Senator RP Janinie Sagatowskiej i Posłowi na Sejm RP Rafałowi Weberowi – za nieustającą pomoc, staroście stalowowolskiemu Januszowi Zarzecznemu za sprawne dogranie kwestii pozwoleń, przewodniczącemu Rady Miejskiej Stanisławowi Sobierajowi za odważne wsparcie przez Radę Miejską inwestycji oraz pracownikom Urzędu Miasta za pracę włożoną w pozyskanie środków i nadzór nad budową, a wykonawcy życzył bezproblemowego wykonania inwestycji.
JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ OBIEKT?
W nowo powstającym żłobko-przedszkolu, budowanym w technologii pasywnej, odnawialne źródła energii (OZE) będą pokrywać ok. 46,5% zapotrzebowania na energię końcową budynku.
Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu.
W budynku planuje się zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Zainstalowane zostaną urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą
w pomieszczeniach. Przy budynku powstanie także punkt ładowania pojazdów elektrycznych.
Na parterze zlokalizowane zostanie 5 oddziałów przedszkolnych, duża sala wielofunkcyjna o powierzchni ok 150 m2, duża kuchnia, która będzie obsługiwała cały obiekt, pomieszczenia techniczne, sala polisensoryczna, gabinet rehabilitanta.
Z kolei na piętrze będzie 5 oddziałów żłobkowych, a także administracja, pralnia, gabinet pielęgniarki, logopedy, psychologa i pedagoga. Każdy z oddziałów będzie miał swoją sypialnię przynależną do jednej sali. W budynku znajdzie się także niewielki basen
o wymiarach 12,5×6 m.
W nowo wybudowanym żłobko-przedszkolu swoje miejsce znajdzie aż 195 dzieci – 100 w pięciu oddziałach przedszkolnych, natomiast do żłobka (pięć oddziałów) przyjętych zostanie 95 maluchów.
W ramach projektu zostanie zapewniony dostęp do całego obiektu dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie oddziały przedszkolne i żłobkowe oraz szatnie basenowe będą przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych. W budynku uwzględniono wszystkie możliwe zasady projektowania uniwersalnego, dotyczące zarówno dysfunkcji ruchowych jak również dysfunkcji zmysłów. Każda przestrzeń powinna umożliwiać samodzielne i świadome użytkowanie, przestrzeń powinna być także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp.
Zaplanowany w projekcie budynek pasywny przedszkola i żłobka będzie pełnił zarówno funkcje podstawowe, związane ze świadczeniem usług przedszkolnych i żłobkowych, ale także funkcje demonstracyjne. Po zakończeniu projektu budynek będzie pierwszym obiektem użyteczności publicznej na obszarze Miasta jak i Powiatu Stalowowolskiego wykonanym w technologii budownictwa pasywnego. Z tego względu przewidziana będzie możliwość prezentacji efektów projektu, odwiedzin i oprowadzenia po budynku osób bądź przedstawicieli podmiotów zainteresowanych realizacją inwestycji w technologii pasywnej. W ten sposób projekt stanie się narzędziem podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Koszt realizacji zadania pn. „Budowa integracyjnego przedszkola i żłobka w technologii pasywnej w Gminie Stalowa Wola” wyniesie 17 907 081,69 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 8 382 908,31 zł. Planowo pierwsze dzieci zawitają do integracyjnego żłobko-przedszkola z basenem już we wrześniu 2023 roku.
Źródło: stalowawola.pl