11.1 C
Jasło
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wystawa „Prekursorzy wolności” w województwie podkarpackim

Podczas XXXIX Sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim, która odbyła się 29 grudnia 2021 roku w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim została zainaugurowana Ogólnopolska wystawa „Prekursorzy wolności” zorganizowana przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych wraz z Redakcją magazynu akademickiego „Koncept” oraz Klubami Lidera Rzeczypospolitej.

Wystawa „Prekursorzy wolności” przedstawia 32 sylwetki osób, które zapisały się na kartach lokalnej historii- 16 bohaterek oraz 16 bohaterów, którzy niestrudzenie byli wierni swoim ideałom. Wśród tych osób znajdują się dwie osoby z województwa podkarpackiego. Jedną z nich jest bł. ks. Roman Sitko pochodzący z Czarnej Sędziszowskiej (gm. Sędziszów Małopolski). Został zamordowany w Oświęcimiu za wiarę w Chrystusa. Kolejną osobą jest Pani Stefania Podgórska z Lipia (gm. Głogów Małopolski), która podczas II wojny światowej okazała się podkarpacką sprawiedliwą wśród narodów świata, dając schronienie grupie Żydów.

Wystawa została zainaugurowana przez Michała Gratkowskiego- przewodniczącego podkarpackiego oddziału Klubu Lidera Rzeczypospolitej w „małej ojczyźnie” bł. ks. Romana Sitko, czyli Sędziszowie Małopolskim. 

Źródło: informacja prasowa

Najnowsze

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj